Aktualna edycja

Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj o tym z notariuszem – tak brzmi temat tegorocznej, 10. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 30 listopada w 28 miastach w Polsce. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba lokalizacji wzrosła o 1/3. „Rozwijamy akcję, ponieważ na przestrzeni lat widzimy nie tylko duże zainteresowanie, ale przede wszystkim ogromną potrzebę edukacji prawnej. Zwłaszcza że stale wchodzą w życie nowe regulacje prawne – często bardzo skomplikowane i przez to trudne do zrozumienia dla obywateli, co może rodzić przykre konsekwencje. Naszą akcją zachęcamy do zadawania pytań notariuszowi, by tych konsekwencji uniknąć” – poinformował Lech Borzemski.

Z szacunkowych danych wynika, że w tym roku informacji prawnych udzielać będzie ponad 600 notariuszy. W tym roku będzie można porozmawiać z nimi także w mniejszych miejscowościach, jak np. Kutno, Leszno, Piła czy Jarosław. „Z naszego 10-letniego doświadczenia w organizacji DON-u wynika, że właśnie w mniejszych miejscowościach potrzeba edukacji prawnej jest największa” – powiedziała not. Małgorzata Nierychła, wieloletni koordynator DON w Łodzi.

Idea edukacji prawnej realizowana jest przez samorząd notarialny nie tylko w czasie Dnia Otwartego Notariatu, ale także w ramach związanej z nim akcji pod hasłem „Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku” prowadzonej od 2015 r. Dotychczas wykłady odbywały się głównie wdużych miastach, od tego roku w akcję włączono także mniejsze miejscowości, jak m.in. Wolbrom, Prudnik czy Sępólno. „Sygnały zwrotne, jakie otrzymujemy od UTW, utwierdzają nas w przekonaniu, że ta akcja jest bardzo potrzebna. Zwłaszcza starsze osoby, które nierzadko czują się zagubione w gąszczu przepisów prawnych, korzystają z okazji, by pozyskać wiedzę teoretyczną niezbędną do podejmowania dalszych życiowych decyzji” – podsumował Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz rady izb notarialnych. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, oraz informowanie o szerokim zakresie usług świadczonych w kancelariach notarialnych.
Partner Wydarzenia:


LOKALIZACJE DNIA OTWARTEGO NOTARIATU 2019

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.04 s.
X

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody, by pliki cookies były zapisywane na dysku, należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.