Dzień Otwarty Notariatu
Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz 11 rad izb notarialnych. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.
Dzień Otwarty Notariatu organizowany jest od 2010 r. zawsze w ostatnią sobotę listopada w wyznaczonych lokalizacjach w formie bezpośrednich spotkań z notariuszami, w czasie których w indywidualnych rozmowach dzielą się oni wiedzą niezbędną do podjęcia ważnych życiowych decyzji, ale także pozwalającą ustrzec się przed skutkami nieznajomości prawa. Pytań do notariuszy jest z roku na rok coraz więcej – najczęściej dotyczą one bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie oraz procedur związanych z dziedziczeniem. Rejenci informują również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji oraz podpowiedzą, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu czynności notarialnych.
Organizatorzy DON-u przyjęli założenie, zgodnie z którym udzielane każdego roku informacje prawne dotyczą jednego konkretnego zagadnienia: spadków i dziedziczenia (2010), bezpieczeństwa majątku rodziny (2011), nieruchomości i ksiąg wieczystych (2012), przekazania majątku w rodzinie (2013), bezpiecznej jesieni życia (2014), dziedziczenia (2015), testamentów notarialnych (2016), bezpiecznego przekazania majątku (2017), bezpieczeństwa majątku (2018). W 2019 r. temat brzmiał: „Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj o tym z notariuszem”, tegoroczny: „Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem”. Temat przewodni nie ogranicza jednak zakresu udzielanych informacji – w czasie indywidualnych spotkań notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.
Zainteresowanie Dniem Otwartym Notariatu rośnie – ubiegłoroczna edycja była pod tym względem rekordowa: w 29 lokalizacjach z porad udzielanych przez ponad 600 notariuszy skorzystało ponad 3,5 tysiąca osób, zaś w mediach ukazało się ponad 1,1 tysiąca informacji. Statystyki te potwierdzają ogromną potrzebę edukacji prawnej. Odpowiedzią samorządu notarialnego jest kolejna akcja zapoczątkowana w 2015 r. i adresowana bezpośrednio do seniorów Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku.
Aktualna edycja

13. edycja Dnia Otwartego Notariatu
Ochrona majątku w niepewnych czasach, bezpieczeństwo rodziny i prowadzonych działalności biznesowych – te zagadnienia dominowały również w tym roku w rozmowach prowadzonych z notariuszami telefonicznie, podczas transmisji na żywo i na czacie w ramach Dnia Otwartego Notariatu. Jego 13. edycja, której hasło brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny oraz firmy w czasie kryzysu” odbyła się w ostatnią sobotę listopada.
Zadbaj o majątek rodziny i firmy – porozmawiaj z notariuszem
Ponad 2000 publikacji w mediach, ponad 10 tys. wyświetleń nowych filmów poradnikowych, kilkaset zapytań za pośrednictwem mediów społecznościowych, 7,3 tys. widzów streamingu, ok. 300 rejentów dyżurujących przy 113 liniach telefonicznych, którzy udzielali bezpłatnych informacji prawnych – to najkrótsze podsumowanie 13. edycji Dnia Otwartego Notariatu.
Liczby te dowodzą, że zapotrzebowanie na wiedzę prawną w społeczeństwie jest bardzo duże, a notariusze mogą być nieocenionym wsparciem w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji dotyczących bezpiecznego dysponowania majątkiem. Po to właśnie jest Dzień Otwarty Notariatu – by pokazać, jak wiele czynności istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego majątku można dokonać w kancelarii notarialnej.
Celem Dnia Otwartego Notariatu jest edukacja prawna obywateli. Z codziennej praktyki notarialnej wynika bowiem, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do kompetencji notariuszy, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii.
Materiały prasowe do pobrania
Materiały prasowe
Podsumowanie Dnia Otwartego Notariatu 2022
Patroni wydarzenia
Partner
Strategiczny

PZU
Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) to największa instytucja finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej.
Działa w pięciu krajach: w Polsce, Estonii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie, a jej skonsolidowane aktywa sięgają blisko 400 mld zł. Na czele Grupy stoi PZU SA, którego tradycje sięgają roku 1803, kiedy na ziemiach polskich powstało pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe.
Tylko w Polsce Grupa PZU ma ok. 22 mln klientów. Jest liderem rynku ubezpieczeniowego oraz znajduje się w ścisłej czołówce na rynkach usług bankowych, inwestycyjnych, opieki zdrowotnej. Marka PZU należy też do najlepiej rozpoznawalnych, znanych praktycznie każdemu Polakowi.
Od 2010 roku PZU SA jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i od momentu debiutu znajduje się w indeksie WIG20. Od roku 2019 wchodzi także w skład indeksu zrównoważonego rozwoju WIG-ESG.
czytaj więcej
Patron
Honorowy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Obszary działalności Ministerstwa to: gospodarka, budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Siedzibą Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest budynek przy pl. Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie.
czytaj więcej
.
Darczyńca

Fundacja Orlen
W kręgu zainteresowania Fundacji Orlen są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza te pozbawione naturalnej opieki rodzicielskiej.
Dlatego Fundacja od swego powstania przeznacza znaczne środki na pomoc i rozwój najkorzystniejszej formy rodzicielstwa zastępczego, jaką są rodzinne domy dziecka.
Pomoc uzdolnionym dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin, przejawia się w realizacji programów stypendialnych. Fundacja daje szansę wielu młodym osobom, zwłaszcza ze środowisk wiejskich, na samorealizację, na lepsze jutro.
Tak w przeszłości, jak i obecnie, Fundacja realizuje cele edukacyjne poprzez inspirację i popieranie programów związanych z bezpieczeństwem dzieci, m.in. w drodze do, i ze szkoły. Wspiera też działalność edukacyjną innych organizacji.
Bardzo ważnym fragmentem działań Fundacji – w całym okresie jej istnienia – są działania na rzecz chorych, a przede wszystkim chorych dzieci. To właśnie na ich potrzeby, tych doświadczonych okrutnie przez los osób, Zarząd Fundacji najczęściej przyznaje darowizny. Fundacja często pomaga też szpitalom, hospicjom, organizacjom działającym na rzecz dzieci chorych, wymagających rehabilitacji, przyznając im darowizny na cele leczenia i rehabilitacji dzieci.
W miarę możliwości i zgłaszanych potrzeb, Fundacja wspiera działania związane z dziedzictwem kulturalnym oraz krzewieniem tradycji narodowej. Wyrazem realizacji tego ważnego celu statutowego jest udział w renowacji zabytków, finansowanie wycieczek szkolnych do miejsc ważnych dla historii Polski, uroczystości rocznicowych, upamiętnianie osób, które zapisały się dobrze w historii naszego narodu i świata.
czytaj więcej
Patron
Merytoryczny

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to największa giełda instrumentów finansowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich instytucji finansowych.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek energii. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Misją GPW jest rozwijanie efektywnych mechanizmów przepływu kapitału i towarów poprzez udostępnianie konkurencyjnych jakościowo i cenowo usług giełdowych i rozliczeniowych, spełniających potrzeby i oczekiwania naszych klientów – przedsiębiorstw, inwestorów oraz pośredników obrotu.
czytaj więcej
Partner
Merytoryczny

Rzecznik Finansowy
Rzecznik Finansowy został powołany w celu wspierania klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego.
Rzecznik Finansowy pomaga w różny sposób: od poradnictwa, przez interwencje i postępowania polubowne, aż po wsparcie w trakcie postępowania sądowego. Od początku 2016 r. do końca września 2022 r. Rzecznik Finansowy udzielił ponad 173 tys. porad, przedstawił blisko 188 tys. wniosków o interwencję i 5543 wniosków o istotny pogląd.
czytaj więcej
Współorganizator Wydarzenia

Rejestry Notarialne
- Rejestr Spadkowy
- Notarialny Rejestr Testamentów
- CREWAN
- Rejestr Zarządców Sukcesyjnych
- Rejestr Użytkowników
- Notarialne Rejestry Statystyczne
System Rejestry Notarialne umożliwia wymianę danych z instytucjami zewnętrznymi, m.in. z:
- sądami wieczystoksięgowymi
- wydziałami cywilnymi sądów rejonowych i okręgowych
- Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS)
- Ministerstwem Sprawiedliwości
- Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
- Europejską Siecią Rejestrów Testamentów (ang. ENRW)
- Radą Notariatów Unii Europejskiej (ang. CNUE)
Patron
Technologiczny

LoVo
Podstawową działalnością LoVo jest świadczenie nowoczesnych usług telekomunikacyjnych w zakresie połączeń telefonicznych i dostępu do Internetu.
LoVo posiada wieloletnią praktykę w branży telekomunikacyjnej, świadcząc usługi dla operatorów oraz klientów biznesowych. Nasza firma jest także jedną z niewielu sieci telekomunikacyjnych specjalizujących się w profesjonalnych usługach dla krajowego i międzynarodowego rynku hurtowego.
czytaj więcej
Patron
Wydarzenia

Ukraiński Dom
Fundacja powstała, aby pracować na rzecz ukraińskich migrantów w Polsce, pomagać im w integracji z polskim społeczeństwem i polską kulturą, a także zapoznawać Polaków z kulturą ukraińską. Z czasem Fundacja rozszerzyła grupę odbiorców swoich działań na obywateli innych krajów.
czytaj więcej
Patron
Medialny

Polska Press Grupa
Grupa jest również wydawcą blisko 130 tygodników lokalnych oraz bezpłatnej gazety miejskiej Naszemiasto.pl. Polska Press aktywnie rozwija działalność internetową – jej serwisy zajmują 9. miejsce w polskim Internecie z 18 mln realnych użytkowników i zasięgiem 60,5%.
Źródło danych: Mediapanel, październik 2022
RU – realny użytkownik; liczba osób, które odwiedziły i wygenerowały co najmniej jedną odsłonę w danym kanale mediowym
Zasięg (internetowy) – procentowy udział realnych użytkowników odwiedzających dany kanał mediowy w populacji wszystkich realnych użytkowników korzystających tylko z internetu
Patron
Medialny

RMF FM
Radio zatrudnia kilkudziesięciu dziennikarzy i reporterów, posiada również korespondentów w najważniejszych stolicach świata. Siedziba RMF FM w Krakowie dysponuje najnowocześniejszym newsroomem w kraju.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wywiady publicystyczne: „Poranna rozmowa w RMF FM” i „Popołudniowa rozmowa w RMF FM”, „Rozmowa w południe” oraz „Gość Krzysztof Ziemca”.
W 2022 roku już 5. raz z rzędu stacja RMF FM znalazła się na szczycie rankingu najbardziej wiarygodnych mediów w raporcie „Digital News Report” prowadzonej przez Reuters Institute. Jest też najlepiej ocenianym radiem w badaniu CBOS, zbierając największy odsetek not pozytywnych i najmniejszy negatywnych.
Patron
Medialny

money.pl
Każdego dnia dociera do ponad 1,6 mln Polek i Polaków. Ułatwia im poruszanie się po świecie finansów i prawa, przybliża informacje biznesowe z kraju i ze świata, notowania giełdowe, kursy walut i wskaźniki gospodarcze. Zgodnie z badaniem Mediapanel, co miesiąc serwis odwiedza prawie 10 milionów realnych użytkowników.
czytaj więcej
Patron
Medialny

Super Express
Ogólnopolski dziennik niezmiennie od lat dostarcza swoim czytelnikom rzetelnych informacji, wartościowych porad i doskonałej rozrywki. „Super Express” to, poza dziennikiem, multimedialna grupa skupiająca działalność wokół serwisu se.pl, działań eventowych, social mediów oraz produkcji video. Se.pl, które oprócz bieżących informacji zawiera różne sekcje tematyczne (m.in. rozrywka i seriale, polityka i opinie, sport, biznes), jest drugim najchętniej odwiedzanym spośród serwisów dzienników ogólnopolskich**.
„Super Express” należy do najbardziej multimedialnej grupy w Polsce – Grupy ZPR Media, która dociera do użytkowników wszystkimi dostępnymi kanałami komunikacji: prasa, online, radio. W portfolio Grupy ZPR znajdują się uznane miesięczniki: „Murator”, „Architektura-murator” i „Moje Mieszkanie” oraz kilkanaście branżowych informatorów, katalogów, dodatków tematycznych i wydań specjalnych. W portfolio znajdują się także serwisy internetowe: informacyjno-rozrywkowe (se.pl, eska.pl, voxfm.pl, radiosupernova.pl, eskarock.pl), budowlano-wnętrzarskie (murator.pl, muratorplus.pl, architektura.muratorplus.pl, urzadzamy.pl), o zdrowiu i rodzinie (poradnikzdrowie.pl, mjakmama.pl), kulinarne (beszamel.pl), a także o podróżach i hobby (podroze.pl).
Siedziba Grupy ZPR znajduje się przy ulicy Jubilerskiej, skąd nadają najbardziej lubiane w Polsce radiostacje: Eska, Eska Rock, Radio Plus, VOX FM oraz Radio Super Nova. Tu przygotowywane są programy telewizyjne dla Focus TV i Nova TV oraz produkcje komercyjne.
Mając świadomość tego, jak ważny jest bezpośredni kontakt z odbiorcami, Grupa realizuje także różnorodne eventy: koncerty, festiwale, szkolenia, targi i wystawy. Zapewnia reklamodawcom nowoczesne i kompleksowe działania.
*PBC, realizacja: Kantar Polska, Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, X 2021-IX 2022, CCS, 15+, n=24 064; opracowanie Time SA
** Mediapanel, wrzesień 2022
czytaj więcej
Patron
Medialny

Rzeczpospolita
Dziennik skierowany jest do profesjonalistów: menedżerów, przedstawicieli wolnych zawodów, przedsiębiorców i specjalistów. „Rzeczpospolita” w unikalny sposób łączy treści ogólnoinformacyjne ze specjalistycznymi. Czytelnik znajdzie różnorodną tematykę: od polityki, tematyki społecznej, publicystyki, kultury i sportu po informacje gospodarcze, ekonomiczne i porady prawne znakomitych ekspertów. Uzupełnieniem codziennych wydań jest żyjący 24 godziny na dobę serwis rp.pl.
czytaj więcej