O hipotece słyszał każdy, zwłaszcza osoby obciążone kredytem bankowym na zakup nieruchomości. To sprawdzona forma zabezpieczenia każdej wierzytelności pieniężnej.
Hipoteka zabezpiecza wierzytelność (sumę pieniędzy, którą ktoś jest nam dłużny) na konkretnej nieruchomości dłużnika czy na przysługującym mu prawie użytkowania wieczystego lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Powstaje z chwilą wpisu jej do księgi wieczystej prowadzonej dla ww. praw. Zawsze może być ustanowiona w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza.
Co daje hipoteka?
Hipoteka powoduje, że z kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zabezpieczona nią wierzytelność zaspokajana jest przed innymi wierzytelnościami niezabezpieczonymi hipoteką lub zabezpieczonymi hipoteką wpisaną w księdze wieczystej na dalszym miejscu (a więc na wniosek o jej wpis złożony później).
Pierwszeństwo przed wierzytelnościami zabezpieczonymi hipotekami mają tylko:
- koszty egzekucyjne
- alimenty
- należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika.
Ważne: Hipoteka wpisana przed innymi hipotekami ma pierwszeństwo w zaspokojeniu przed wierzytelnościami zabezpieczonymi tymi „dalszymi” hipoteki.
Przykład: dłużnik miał obowiązek alimentacyjny wynoszący łącznie 100.000 PLN. Na nieruchomości ciążyła hipoteka zabezpieczająca wierzytelność z tytułu umowy pożyczki w kwocie 100.000 PLN. Dłużnik miał też niezapłacone podatki w kwocie 200.000 PLN, które nie były zabezpieczone hipoteką. Koszty egzekucyjne wyniosły 50.000 PLN.
Z egzekucji z nieruchomości uzyskano 300.000 PLN. Zaspokojeniu podlegają w kolejności:
- koszty egzekucyjne w kwocie 50.000 PLN,
- alimenty w kwocie 100.000 PLN,
- wierzytelność z tytułu umowy pożyczki zabezpieczona hipoteką w kwocie 100.000 PLN,
- część podatków w kwocie 50.000 PLN.
Jakie wierzytelności można zabezpieczyć hipoteką?
Hipoteką można zabezpieczyć nie tylko kredyt z banku, ale każdą wierzytelność pieniężną. Może to być:
- pożyczka udzielona sąsiadowi, teściom lub kuzynowi,
- należność za dostarczone zgodnie z zamówieniem towary albo wykonaną usługę,
- zobowiązania związane z wykonaniem ugody, zapłatą odszkodowania itd.
- obowiązek zapłaty kary umownej w przypadku niewykonania umowy.
Szukasz bezpiecznego zabezpieczenia wierzytelności pieniężnej? Zapytaj notariusza o hipotekę.
Partner strategiczny: PZU